ניתוח התנהגות

ניתוח התנהגות החל כתת-תחום של ענף הפסיכולוגיה והתגבש לכדי דיסציפלינה ייחודית, המתמקדת בהבנת התנהגות האדם ויחסי הגומלין בין האדם לבין הסביבה, וכן בפיתוח ויישום תוכניות התערבות שמטרתן להוביל לשינוי חיובי ומשמעותי בתפקוד ובהתנהגות. 

ניתוח התנהגות יישומי בוחן כיצד ילדים רוכשים מיומנויות חדשות, כיצד בוגרים מסתגלים לעבודה ולסביבה משתנה, כיצד אנשים מפתחים הרגלים חדשים ועוד. ייחודו הוא בשילוב בין תפיסה המבוססת על איסוף נתונים ואימות תקיפותם ומהימנותם, לבין תפיסה חברתית המדגישה התנהגויות בעלות חשיבות מעשית. 

הטיפול ההתנהגותי הוא מודל המבוסס על העקרונות של ניתוח התנהגות יישומי לטיפול במגוון של קשיי התנהגות, למידה ותפקוד של ילדים ובוגרים המאובחנים עם הפרעות התפתחותיות, התנהגותיות, קוגניטיביות, או נפשיות וכן ללא הפרעות רקע (התפתחות תקינה). הטיפולים יכולים להיות פרטניים, קבוצתיים וכיתתיים וצוותים בתוך מסגרות חינוך שונות. 

ניתוח התנהגות יישומי במאה ה-21 התפתח במגוון דרכים טבעיות לילד - ליד שולחן, בשטיח או על הנדנדה בחצר הגן המותאמים למטופל בהתאם להתפתחותו, יכולותיו וצרכיו.

השתתפות בפעילויות המתרחשות באופן טבעי משמשת הזדמנות למידה טובות המקדמות את הלמידה וההתפתחות של הילדים. אנו מיישמים הזדמנויות הוראה בזמן שהילדים משחקים ועוסקים בפעילויות הרגילות שלהם. כיון שהילד בוחר את הפריטים והחומרים ומוביל את הקצב הוא מודיע מה מניע אותו וכאשר עוקבים אחר ההובלה יש הזדמנויות ללמוד תוך כדי מוטיבציה ועדיפות לתחומי העניין של הילד.


כיצד מתבצע הטיפול בניתוח התנהגות? 

אחת המטרות הראשונות טרם תחילת הטיפול היא יצירת קשר קרוב וחיובי עם המטופל ויצירת סביבה טיפולית נעימה, הבונה תחושת ביטחון ומאפשרת לילד לצמוח בתוכה. הטיפול נבנה בהתאמה להעדפות ותחומי העניין של המטופל על מנת שהלמידה תתקיים תוך כדי הנאה ועניין. מטרות הטיפול מתמקדות ביכולות קוגניטיביות ואקדמאיות, מיומנויות משחק, שפה ותקשורת, מיומנויות חברתיות, כישורי חיים וטיפול עצמי. 

בתהליך הטיפולי, המטפל מפרק לצעדים קטנים את המשימה ומעניק סיוע מתאים בתהליך הלמידה אשר יאפשרו חוויות הצלחה ויחזקו את תחושת המסוגלות והביטחון של המטופל. 

הטיפולים כוללים איסוף נתונים שיטתי והערכה שוטפת של התקדמות המטופל והערכה של הסביבה בה הוא חי וכן התאמה לסביבת הבית והמסגרת החינוכית בה הוא לומד.  


נועם מערכות, נועם מערכות טיפול, נועם מערכות טיפול וחינוך, ניתוח התנהגות, פרא רפואי, שפה, התנהגות, למידה, תפקוד, רכשית מיומנויות ילדים, יכולת דיבור, ילדים עם עיכובים התפתחותיים, שמרית בן טור, פיתוח כלים, עצמאות, רווחה חברתית. תוכנית טיפול, התארגנות מוטורית, גני תקשורת, טב"ם, טיפול בריאותי מקדם, גני תקשורת, אוטיזם, ילדים אוטיסטים, על הרצף
logo בניית אתרים